Зображення
Зображення

Чим страх відрізняється від тривоги?

У житті кожен відчував обидві з емоцій, але корисно навчитися їх розрізняти. Якщо страх повʼязаний з уже наявною небезпекою, то тривога — лише результат її очікування. Але це не єдина відмінність між двома емоціями.

Страх і тривога — це схожі емоції, які часто виникають разом і їх легко сплутати. Страх є сильною біологічною реакцією на неминучу небезпеку. Тривога відзначається побоюванням і занепокоєнням через те, що може або не може відбутися. Обидві емоції можуть відчуватися однаково, але є деякі важливі відмінності, на які слід звернути увагу. 

Існує чітка, ключова різниця між страхом і тривогою. Страх є наслідком явної та поточної небезпеки, тоді як тривога — результат очікування невизначеної загрози. Кожна з цих емоцій відзначається унікальними проявами психічних і тілесних ефектів. 

Страх — це неконтрольована емоція виживання, яка слугує для захисту нас від реальної небезпеки. Люди еволюціонували з плином часу, не змінюючи почуття страху, щоб залишатися живими та захищеними від шкоди. 

Лімбічну систему називають вашим «емоційним мозком». Ми відчуваємо страх, коли це уявна загроза, наприклад, коли хтось раптово торкається вашої спини, або коли ви чуєте тварину, що біжить до вас чи відчуваєте запах диму, що йде зі спальні вашої дитини. 

Страх може спричинити помітні зміни нюху, смаку, слуху, дотику та зору — усіх органів чуття, які надають інформацію про передбачувану загрозу, з якою ви зіткнулися. Страх готує вас або вступити в бій, або втекти заради вашої безпеки. 

Відчуття страху виникає миттєво і поза вашим контролем. Однак те, що ви можете контролювати, це те, як ви керуєте симптомами страху. Одначе ви не завжди можете зупинити їх появу. 

Тривога — це відчуття неясного страху. Вона змушує вас відчувати неприємні, негативні думки, і ви часто не можете зрозуміти, чому. Те, що викликає занепокоєння, — це нечіткі погрози, які можуть мати, а можуть і не мати жодного підґрунтя. Це загальне відчуття незручності, подібне до того, як ви можете почуватися, гуляючи темною тихою міською вулицею посеред ночі. 

Вважається, що тривога еволюціонувала у людей як механізм захисту від загроз, яких може навіть не існувати. Непереборна тривога попереджає нас про те, що може статися щось небезпечне. 

Наприклад, ви можете хвилюватися, бо вважаєте, що під час прогулянки в лісі на вас може напасти ведмідь, однак його може не бути за милі навколо вас. Хоча тривога не зовсім марна, адже поруч насправді може бути ведмідь. Зрештою, тривога може допомогти тримати вас напоготові, але завдає шкоди, коли заходить занадто далеко. 

Відмінності у вираженні симптомів між страхом і тривогою зосереджені на кількох факторах, зокрема: 

  • Ваша емоційна та розумова здатність.
  • Ваші наявні ресурси, які допоможуть вам впоратися. 
  • Яка подія викликала вашу відповідь.

Словом, різниця між страхом і тривогою така: страх починається дуже раптово, як реакція на чітко визначену загрозу. Тривога виникає у відповідь на невизначену, можливо, уявну загрозу. 

Пройдіть діагностику за категорією

Оцінка загальної тривожності

Пройдіть діагностику за категорією

Оцінка загальної тривожності

Оцінки рівня тривожності в даний момент і тривожності як характеристики особистості