Зображення
Зображення

Що таке обструктивне апное сну?

Переривання дихання уві сні призводить до нестачі кисню в організмі. Обструктивне апное сну може бути у людей будь-якого віку, а щоб позбутися його, спершу треба визначити причини виникнення. Для діагностики необхідне дослідження сну, яке можна зробити в лікарні чи спеціальному центрі.

Обструктивне апное сну виникає, коли ваше дихання переривається під час сну на довше ніж 10 секунд принаймні 5 разів на годину (в середньому) протягом усього періоду сну. Ці періоди називаються гіпопное, коли ваше дихання утруднюється і ви не отримуєте достатньо кисню. Вони називаються апное, якщо ваше дихання повністю зупиняється. Ваше дихання зазвичай зупиняється через те, що щось блокує верхні дихальні шляхи, наприклад м’язи, язик та інші тканини тіла. 

Обструктивне апное уві сні може варіюватися від помірного до важкого на основі системи вимірювання та оцінки, яка називається індексом апное-гіпопное (ІАГ). ІАГ вимірює середню кількість епізодів апное та гіпопное, які ви відчуваєте за годину сну. 

Коли ви спите, ваше тіло повністю розслаблене — навіть м’язи, які допомагають вам дихати. У людей з апное уві сні ці розслаблені м’язи поєднуються зі звуженими дихальними шляхами, що перериває дихання. 

Будь-яка людина будь-якого віку може мати обструктивне апное уві сні, але найчастіше воно зустрічається у людей середнього та старшого віку. Лише близько 2% дітей мають обструктивне апное сну. Це також частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок. 

Деякі люди мають обструктивне апное сну без симптомів. Інші виявляють, що вони просто не відчувають себе відпочилими після нічного сну і відчувають сонливість вдень. 

Дослідження виявили кілька факторів, які підвищують ризик розвитку обструктивного апное сну. 

Вік: шанси розвитку апное зростають у міру того, як людина стає старшою, приблизно до 60-70 років, коли ризик вирівнюється. 

Стать: ризик апное є найвищим у чоловіків. Ризик у жінок стає вищим у пери- або постменопаузі. 

Індекс маси тіла (ІМТ): ймовірність розвитку апное зростає разом із ІМТ людини. 

Деякі фізичні особливості також можуть підвищити ймовірність розвитку, наприклад: 

  • Нижня щелепа, яка маленька або розташована далеко назад. 
  • Язик, який розширений біля основи. 
  • Великі мигдалини. 
  • Розмір шиї більше 17 дюймів (43 см). 
  • Надлишок жиру навколо горла. 

Куріння сигарет: куріння може збільшити ризик апное у три рази, порівняно з людьми, які кинули палити або ніколи не курили. 

Сімейний анамнез: у найближчих родичів людей з апное вдвічі більше шансів захворіти на це захворювання, ніж у родичів без апное. Дослідники припускають, що цей підвищений ризик може бути принаймні частково пов’язаний зі спільними анатомічними особливостями, схожим способом життя чи спільним середовищем. 

Закладеність носа: закладеність носа може вдвічі збільшити ймовірність захворювання апное. 

Хропіння є одним із найбільших симптомів обструктивного апное сну. Інші симптоми включають: 

  • Хропіння, яке переривається періодами тиші (називається епізодом апное). 
  • Хропіння, яке відновлюється з гучним звуком, коли дихання починається знову. 
  • Ранковий головний біль. 
  • Часте засинання вдень. 
  • Гіперчутливість до подразників. 
  • Депресія. 
  • Важко запам'ятовувати речі. 

Діагностика обструктивного апное сну зазвичай передбачає участь у дослідженні сну, під час якого за вами спостерігають під час сну. Ви можете взяти участь у тесті під назвою полісомнограма в лікарні чи центрі сну.

Пройдіть діагностику за категорією

Оцінка якості сну

Пройдіть діагностику за категорією

Оцінка якості сну

Вплив сну на денний спосіб життя