Зображення
Зображення

Нав’язливі думки — що це та як з ними впоратись?

Навʼязливі думки викликають дискомфорт у повсякденному житті, адже часто люди не в змозі контролювати їх повторюваність та негативне судження. Шлях до розвʼязання цього питання — прийняття та робота над собою.

Кожна людина час від часу відчуває тривожні або небажані думки. Однак нав'язливі думки набагато стійкіші, ніж повсякденна рутинна метушня. 

Такі думки можуть мати значний і дуже негативний вплив на ваш загальний настрій та повсякденне функціонування. Коли в голові з’являться нав’язливі думки, ви, ймовірно, відчуєте певний рівень дискомфорту, а потім спробуєте уникнути цих думок. Нав'язливі ідеї також зазвичай супроводжуються сильним стресом та тривогою. 

Нав'язливе мислення характеризується повторюваними думками, які часто поєднуються з негативними судженнями. У багатьох випадках люди відчувають нездатність контролювати ці тривожні, нав’язливі думки, і їх тяжкість може коливатися від легкої та дратівливої ​​до всеосяжної та виснажливої. 

Нав’язливі думки можуть приймати форму негативних розмов із самим собою (наприклад, «Я недостатньо хороший»), хвилювання через дрібні деталі (наприклад, «Я забув замкнути двері») до більш страшних думок, як-от про хворобу (наприклад, «А що, якщо у мене рак?») або заподіяння болю близьким. 

Небажані, тривожні думки є нормальною частиною людської природи. Але коли ми починаємо сприймати нав’язливі ідеї буквально або ставитися до них як до шкідливих, такі думки можуть призвести до стресу та тривоги. 

Ось що ви можете зробити, щоб зупинити нав’язливі думки, з пов’язаними з ними примусами або без них. Єдиний спосіб впоратися з думками — практикувати прийняття. Спроби уникнути, втекти або придушити тривожні думки зрештою зміцнюють їх, погіршуючи ваш стан. Замість того, щоб уникати своїх думок, нагадайте собі, що це лише думки й нічого більше. Коли ви навчитеся приймати свої нав’язливі думки, у вас буде набагато більше шансів зупинити їх на шляху. 

Щоб навчитися приймати нав’язливі думки, пориньте в сьогодення та будьте реалістичні щодо того, що ви робите, а над чим не маєте контролю. Наприклад, якщо ви хвилюєтеся про майбутнє, запитайте себе: «Чи можу я щось зробити, щоб виправити це прямо зараз?» Якщо відповідь ствердна, визначте, що ви можете зробити, і вживайте заходів. Якщо відповідь ні, подумайте над тим, що ви не маєте контролю над ситуацією та спробуйте це прийняти. 

Пройдіть діагностику за категорією

Оцінка загальної тривожності

Пройдіть діагностику за категорією

Оцінка загальної тривожності