Кожна людина іноді відчуває тривогу та страх — це нормальні та корисні людські емоції, які допомагають нам справлятися з небезпекою. Однак деякі люди відчувають надмірну й ірраціональну тривогу та занепокоєння, які стають постійними та заважають повсякденному життю. Часто здається, що немає очевидної чи логічної причини тому, чому людина так почувається.
Тривога — це емоційне переживання, у якому людина відчуває дискомфорт від невизначеності перспективи. Нормальна тривога допомагає адаптуватися до різних ситуацій. Вона зростає в умовах високої суб'єктивної значущості вибору, зовнішньої загрози, браку інформації або часу. Однак буває і патологічна тривога, у виникненні якої відіграють роль як зовнішні обставини, так і внутрішні психологічні й фізіологічні причини. Головна відмінність патологічної тривоги у тому, що вона непропорційна реальній загрозі. Тобто тривожна реакція на якусь ситуацію буде набагато сильнішою, ніж значущість цієї ситуації.
Які причини виникнення тривоги?
У розвитку тривожних розладів грають роль три групи чинників:
1. Психосоціальний стрес (соціальні стреси та міжособистісні конфлікти).
2. Біологічні причини (підвищена генетична схильність).
3. Поведінкові механізми (підкріплення та соціальне навчання у виникненні низки симптомів тривожних розладів).
Як виявляється тривога?
Її симптоми різноманітні, вони можуть сильно відрізнятися:
- підвищення та коливання артеріального тиску;
- посилене серцебиття;
- пітливість;
- похолодання/поколювання рук та ніг;
- відчуття ознобу чи жару;
- почуття нестачі повітря, ядуха;
- відчуття «клубка» в горлі;
- дискомфорт у ділянці шлунка;
- нудота чи блювання;
- непосидючість (руховий неспокій);
- м'язова напруга;
- почуття страху (втрати контролю над собою, страх збожеволіти, гострий страх смерті);
- почуття нереальності навколишнього світу (дереалізація) або відчуження та нереальності самого себе (деперсоналізація);
- запаморочення, відчуття нестійкості, «легкості» у голові;
- надмірне занепокоєння з приводу майбутнього (проявляється лякливістю, нетерплячістю, порушенням засинання, труднощами концентрації уваги).
Важливо розуміти, що тривога може перерости в тривожний розлад, особливо, якщо її симптоми значно погіршують вашу якість життя. Необхідно стежити за змінами свого стану, щоб вчасно та ефективно реагувати.
Пройдіть діагностику за категорією