Переїдання — це вживання їжі за межею насичення. Коли ми переїдаємо, ми їмо, навіть якщо ми не голодні. Якщо це стане звичкою, переїдання може призвести до збільшення ваги та харчових розладів.
Переїдання дуже поширене і воно біологічне. Під час стресу ваше тіло виробляє більше гормону кортизолу. Підвищення рівня кортизолу — це реакція «бий-біжи», яка говорить вам, що настав час знайти їжу. Це може викликати у вас жагу до їжі з високим вмістом цукру, жиру або солі.
Тут також діють інші фактори. Як швидко ви їсте, що ви їсте, коли ви їсте і що ви робите під час їжі, все це може сприяти переїданню. Періодичне переїдання може спричинити біль у шлунку розлад травлення, змінити спосіб регулювання почуття голоду та сприяти збільшенню ваги.
Ви також можете мати ці симптоми з інших причин, а не просто через переїдання. Якщо ці симптоми тривають більше доби, можливо, вони не пов’язані з переїданням. Якщо вони погіршуються або тривають протягом тижня, зверніться до лікаря.
Що викликає переїдання?
Є багато причин переїдання, деякі пов’язані з самими продуктами харчування, а інші – з тим, чому або коли ми їмо. Причини переїдання включають:
- Емоційне харчування. Ви, швидше за все, будете їсти під час стресу або якщо у вас поганий настрій, втома, нудьга чи сум. Їжа змушує ваш мозок виділяти ендорфіни, які є гормонами гарного самопочуття. Отже, багатьом людям приємно їсти. Це те, що ми можемо зробити, коли відчуваємо себе втомленими або тривожними. Коли ми їмо, тому що це добре, а не обов’язково тому, що ми голодні, ми, швидше за все, переїдаємо.
- Бажані страви. Може бути важко перестати їсти їжу, яку ти любиш. Такі продукти, як картопля фрі, піца, шоколад і морозиво, зазвичай викликають переїдання.
- Їжа з високим рівнем обробки. Обробка та додавання ароматизаторів заохочують вас їсти із задоволенням і продовжувати їсти, навіть коли ви не голодні.
- Час дня. Переїдання є звичайним явищем увечері, коли ви, швидше за все, їсте, тому що вам психологічно стає краще від їжі, а не лише тому, що вашому тілу потрібна енергія.
- Соціальні ситуації. Ми часто збираємось навколо їжі — у свята, на спортивні заходи та для спілкування з родиною та друзями. У соціальних ситуаціях ви можете більше відволікатися, нервувати або відчувати тиск, щоб їсти, поки всі інші їдять, навіть якщо ви більше не голодні.
- Великі порції. Коли ви перебуваєте в ресторані або харчуєтеся за системою шведського столу або по-сімейному, ви, швидше за все, з’їсте більші порції.
- Певні ліки можуть зменшити ймовірність того, що ви помітите, що ви ситі. Поговоріть зі своїм лікарем, якщо ви помітили переїдання після зміни ліків.
- Медичні умови. Деякі захворювання можуть сприяти переїданню, наприклад, депресія, тривожність.
Коли я повинен звернутися до свого медичного працівника?
Якщо ви переїдаєте більше одного разу на тиждень протягом кількох місяців, вам варто обговорити свої симптоми та харчову поведінку з медичним працівником.
Пройдіть діагностику за категорією