Зображення
Зображення

Як формується залежність?

Залежність є хронічною хворобою та має вплив на людський мозок. Вона не починається раптово, навпаки, спершу людина усвідомлює задоволення, потім — потяг, що насамкінець призводить до деструктивної поведінки.

Залежність охоплює сильне бажання чогось, втрату контролю над його вживанням і продовження деструктивної поведінки, незважаючи на несприятливі наслідки. Залежність змінює процеси в головному мозку, спочатку руйнуючи те, як він реєструє задоволення, а потім спотворюючи інші нормальні потяги, такі як навчання та мотивація. 

Слово «залежність» походить від латинського терміну, що означає «поневолений» або «зв’язаний». Кожен, хто намагався подолати залежність — або намагався допомогти іншому зробити це — розуміє, чому. 

Залежність має тривалий і потужний вплив на мозок, який проявляється трьома різними способами: потяг до об’єкта залежності, втрата контролю над його використанням і продовження залучення до нього, незважаючи на несприятливі наслідки. 

Багато років експерти вважали, що тільки алкоголь і сильнодіючі наркотики можуть викликати залежність. Проте технології нейровізуалізації та новіші дослідження показали, що певні приємні види діяльності, такі як азартні ігри, шопінг і секс, також можуть впливати на мозок та викликати залежність. 

Ніхто не починає з наміру розвинути залежність, але багато людей потрапляють у її пастку. 

У 1930-х роках, коли дослідники вперше почали досліджувати, що спричиняє залежну поведінку, вони вважали, що люди, у яких розвинулась залежність, мали моральні недоліки або не мали сили волі. Вони вважали, що подолання залежності передбачає покарання негідників або, навпаки, заохочення їх зібрати волю в кулак, щоб позбутися шкідливої звички. 

Відтоді науковий консенсус змінився. Сьогодні ми визнаємо залежність хронічною хворобою, яка змінює як структуру, так і функції мозку. Подібно до того, як серцево-судинні захворювання пошкоджують серце, а діабет — підшлункову залозу, залежність захоплює мозок. Це відбувається, коли мозок проходить серію змін, починаючи з усвідомлення задоволення і закінчуючи потягом до деструктивної поведінки. 

Наводимо приклад ознаки того, що у людини можуть бути проблеми з алкоголем, включають: 

  • Почуття провини або сорому за те, що ви вживаєте алкоголь. 
  • Брехати іншим або приховувати свої звички до алкоголю. 
  • Потрібно випити, щоб розслабитися або почуватися краще. 
  • «Втрата свідомості» або забуття того, що ви робили під час пиття. 
  • Регулярне вживання більше, ніж ви збиралися.

Пройдіть діагностику за категорією

Оцінка споживання алкоголю

Пройдіть діагностику за категорією

Оцінка споживання алкоголю

Оцінка стресостійкості