Як впоратися з втратою?

Подібно до того, як не існує єдиного правильного способу сумувати, немає єдиного підходу до подолання втрати, який би спрацював для всіх. Експерти кажуть, що ви повинні дозволити собі сумувати у свій спосіб і час. 

Люди мають унікальні способи вираження емоцій. Наприклад, деякі можуть виражати свої почуття, роблячи щось, а не розповідаючи про них. Вони можуть відчувати себе краще, гуляючи чи плаваючи, або займаючись чимось творчим, як-от писанням віршів чи малюванням. Іншим корисніше поговорити з родиною, друзями або психотерапевтом про людину, яка пішла. Практично кожна стратегія сильно залежить від людини та її унікального досвіду. 

Після втрати може здатися, що весь твій світ більше не має сенсу. Деякі дослідники назвали це «кризою сенсу» і виявили, що реконструкція сенсу може бути одним зі способів рухатися вперед здоровим шляхом. Ведення щоденника або написання про те, як  втрачена людина вплинула на ваше життя, також може допомогти вам визначити та побудувати сенс. 

Слідкуйте за своїм фізичним здоров'ям. Розум і тіло пов’язані. Коли ви відчуваєте себе здоровим фізично, ви краще справляєтеся емоційно. Боріться зі стресом та втомою, висипаючись, правильно харчуючись і займаючись спортом. Не вживайте алкоголь чи наркотики, щоб заглушити біль горя або штучно підняти настрій. 

Заздалегідь сплануйте «тригери» горя. Ювілеї, свята та важливі події можуть пробудити болючі спогади та почуття. Будьте готові до емоційних перепадів і знайте, що це абсолютно нормально. Ви можете спланувати наперед, наприклад, переконавшись, що ви не самотні. 

Хоча втрата близької людини може здатися приголомшливою, багато людей переживають процес горя за підтримки родини та друзів. Бережіть себе, приймайте пропозиції допомоги від оточуючих і обов’язково звертайтеся за консультацією, якщо вона вам потрібна.